MHQ1005P10NGT000
Manufacturer:
TDK Corporation
Mfr.Part #:
MHQ1005P10NGT000
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 0402(1005 Metric) SMD/SMT 10 nH 2 % 500 mA 190 mΩ
ParameterValue
Tolerance2 %
Height - Seated (Max)0.61 mm
Length990.6 µm
Width609.6 µm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Height500 µm
PackagingReel
RoHSCompliant
Self Resonant Frequency3.3 GHz
TypeMultilayer
Q Factor23
Current Rating500 mA
DC Resistance (DCR)190 mΩ
Test Frequency100 MHz
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
ShieldingUnshielded
Inductance10 nH